Ek Bilgiler

Yazar

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

Güncelleyen

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

Son Güncelleme Tarihi

1 Şubat 2024, 13: 0 (+03)

Oluşturulma tarihi

1 Şubat 2024, 12: 20 (+03)

Açıklama

34 Dakika İstanbul, yürünebilir ve erişilebilir kentsel hizmet kalitesi için günlük ihtiyaçların karşılandığı alanları gösteren bir platformdur.

Kentsel yaşam kalitesi; sürdürülebilirlik, canlılık, yaşanabilirlik, keyif alma, eşitlik ve refah parametrelerinden oluşmakta olup, projede yaşanabilirlik indeksi üzerinden bir değerlendirme yapılmıştır.

Yaşanabilirlik indeksi; ayrı olarak hesaplanan çeşitlilik, karşılanabilirlik ve yürünebilirlik indekslerinden üretilmiş olup 0-100 arası bir puana sahiptir.

1-Çeşitlilik indeksi, İstanbul’un 8 ana fonksiyondaki (Barınma, Çalışma, İhtiyacını Karşılama, Kültürel Aktivite, Öğrenme, Sağlık, Ulaşım ve Vakit Geçirme) çeşitliliğini temsil eden bir indekstir.

2-Karşılanabilirlik indeksi, yaşayanların gelir durumu ve satın alınabilirliği üzerinden yaşanılan yerin karşılanabilirliğini temsil eden bir indekstir.

3-Yürünebilirlik indeksi ise gerek fiziksel altyapı gerekse yürümeyi teşvik edecek öğelerin bir arada bulunmasını temsil eden bir indekstir.

Proje kapsamında belirlenen 17 dakikalık yaşam alanları, günlük ihtiyaçların karşılanabildiği, satın alınabilirliğin ve yürünebilirliğin yüksek olduğu 34 dakikalık yaşam alanlarını oluşturmaktadır. 34 dakikalık yaşam alanları barınma, çalışma, ihtiyacını karşılama, kültürel aktivite, öğrenme, sağlık, ulaşım ve vakit geçirme olmak üzere 8 fonksiyonda toplanmış günlük ihtiyaçlar üzerinden kıyaslanabilmekte ve bölgelerin kentsel altyapı eksikliklerine dair çıktılar sunarak karar alıcılar için bir altlık oluşturmaktadır.

Proje hakkında daha fazla bilgi için 34 Dakika İstanbul web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Veri ve Kaynaklar