İlgili Linkler

Türkiye
Türkiye İstatistik Kurumu İstatistik Veri Portalı

Türkiye özelinde bir çok konuda bölge ve zaman bazlı istatistiki verilerin bulunduğu platformdur.


Dünya
Dünya Bankası Veri Platformu

Bu platform, Dünya Bankası verilerinin bulunmasını, indirilmesini ve kullanılmasını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Burada bulunan tüm veriler, minimum kısıtlamalarla ücretsiz olarak kullanılabilir.


ABD
ABD Açık Veri Platformu

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından yedi farklı kategori başlığı altında çok sayıda veri setinin yayınlandığı bir platformdur.


Hindistan
Hindistan Açık Hükümet Verileri Platformu

Bu Platform Hindistan Hükümeti'nin Açık Veri girişimini desteklemek için oluşturulmuştur. Portalın, Hindistan Hükümeti Bakanlıkları / Daireleri tarafından kendi kuruluşlarının kamu kullanımı için topladıkları veri kümelerini, belgeleri, hizmetleri, araçları ve uygulamaları yayınlamak için kullanılması amaçlanmıştır.


Sismik
Sismik Portal

Sismik Portal aracılığı ile girilen belirli parametreler doğrultusunda seçilen alanlarda gerçekleşen depremlerin bilgilerine erişim sağlanabilmektedir.


Analytics
Analytics Vidhya

Analytics Vidhya'daki veri bilimi hackathonları, dünyanın önde gelen veri bilimcileri ve makine öğrenimi uzmanlarıyla rekabet etmenizi sağlar. Bu, gerçek hayattaki veri bilimi problemleri üzerinde çalışma, becerinizi geliştirme, uzman veri bilimi ve makine öğrenimi uzmanlarından öğrenme ve hackathon liderlik tablosunun zirvesine çıkma şansı oluşturmaktadır.


AWS
AWS Açık Veri Kayıtları

Bu Portal, kişilerin AWS kaynakları aracılığıyla, kullanılabilen veri kümelerini keşfetmelerine ve paylaşmalarına yardımcı olmak için oluşturulmuştur.


Makine
Makine Öğrenimi Havuzu

Bu platform makine öğrenimi topluluğu tarafından makine öğrenimi algoritmalarının deneysel analizi için kullanılan veritabanları, etki alanı teorileri ve veri oluşturuculardan oluşan bir koleksiyondur.


Kaggle
Kaggle Verisetleri

Bu platform birçok veri kümesinin keşfedilmesine, analiz edilmesine ve paylaşılmasına olanak tanımaktadır.


LIONBRIDGEAI
LIONBRIDGEAI

Lionbridge AI verisetleri, dünyanın dört bir yanından seçilmiş yüksek kaliteli veri kümelerinden oluşan bir havuz sağlamaktadır.


Stanford
Stanford Ağ Veri Kümesi Koleksiyonu

Bu platform, Stanford Üniversitesi'nin sosyal ağlar üzerine yürütülen projelerini ve veri kümelerini içerir.


Ağ
Ağ Deposu

Gerçek zamanlı görsel analitik yapabilme yetisine sahip ilk interaktif veri ve ağ veri havuzudur. Ağ havuzu yalnızca ilk interaktif havuz değil, aynı zamanda 30'dan fazla alanda (biyolojiden sosyal ağ verilerine) binlerce veri içeren bir ağ havuzudur. Ağ grafiği verilerinin bu geniş kapsamlı koleksiyonu, karşılaştırmalı ağ verisetleri oluşturmanın yanısıra pek çok uygulama ve alan için önemli araştırma bulguları üretmek için oldukça yararlıdır.


Avrupa
Avrupa Birliği Açık Veri Platformu

Avrupa Birliği Açık Veri Portalı, Avrupa Birliği kurumları ve organları tarafından yayınlanan açık verilere erişim imkanı sağlar.


Uluslararası
Uluslararası Para Fonu Verileri

Bu Platformda IMF, IMF kredileri, döviz kurları ve diğer ekonomik ve finansal göstergeler hakkında bir dizi veri yayınlamaktadır. IMF'deki, üye ülkelerdeki ve genel olarak istatistik topluluğundaki istatistiksel uygulamalara ilişkin kılavuzlar ve diğer materyaller de mevcuttur.


OpenIntro
OpenIntro

Bu platform, sitede listelenen ders kitaplarında yer alan veri setlerine ulaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.


EARTHDATA
EARTHDATA

NASA Earth Data, NASA’nın EOSDIS’inden ve ayrıca ABD’li ve uluslararası ortak kuruluşlarından 33.000’den fazla Dünya gözlem verisi koleksiyonuna veri keşfi ve erişim sağlar.


Weather
Weather Underground

Bu Platform aracılığı ile birçok farklı formatta anlık veya tarihsel hava durumu verilerine ulaşılabilir.


Google
Google Veri Seti Arama Motoru

Bu platform veri setleri için bir arama motorudur. Kullanıcılar, basit bir anahtar kelime araması yaparak web genelinde binlerce depoda barındırılan veri setlerini keşfedebilirler.


OpenML
OpenML

OpenML, verileri, kullanıcının analiz etmeyi seven insanlarla ilginç veri kümelerini paylaşabileceği ve birlikte en iyi çözümleri oluşturabileceği, kullanıcıya zaman kazandıran, görünürlüğünü artıran ve keşfi hızlandırabileceği bir yerdir. OpenML, verileri algoritmalara ve kişilere bağlar, böylece kullanıcı son teknolojiyi temel alabilir ve makinelere daha iyi öğrenmeyi öğretmeyi öğrenebilir.


FBI
FBI Suç Verileri Gezgini

Suç Veri Gezgini (CDE), FBI'ın Tek Tip Suç Raporlama (UCR) Programının suç verilerini, ülkenin suç durumundaki sürekli değişimi yansıtan daha yakın bir yerde sunmaya yönelik dinamik çözümüdür. CDE sayfaları, tahmini ulusal ve eyalet verilerinin, rapor edilen kurum düzeyinde suç istatistiklerinin ve Ulusal Olay Bazlı Raporlama Sisteminden (NIBRS) belirli değişkenlerin grafiklerinin bir görünümünü sağlar. Çeşitli UCR konularından toplu veri kümelerini de indirebilirsiniz. Ek olarak, Crime Data API (Suç Verisi Uygulama Programlama Arayüzü), geliştiricilerin büyük miktarda veriye birçok şekilde erişmesi ve paylaşması için bir yol sağlar.