İBB Açık Veri Portalı’na hoşgeldiniz!

İBB Açık Veri Portalı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul’un verilerini serbest bırakmanın ilk adımı olarak oluşturulmuştur. İBB, bağlı kuruluşları, iştirak şirketleri, diğer kamu ve özel sektör kuruluşlarının sahip olduğu, paylaşabileceği verilere Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) hükümlerine ve hukuka uygun şekilde erişmesi ve bu verileri ücretsiz olarak kullanabilmeleri için gerekli çalışmaları yürütecektir.

İstanbul şehri, şeffaflığa ve hesap verebilirliğe bağlıdır. İster sorgulayan bir vatandaş ister bir yazılım geliştiricisi olun, İBB Açık Veri Portalı, herkesin İBB tarafından yayınlanan verilere kolayca erişmesi için paha biçilmez bir kaynaktır. İBB Açık Veri Portalı, sizinle Şehir arasında bir köprü görevi görür. Bilgi talep etmek için resmi bir süreçten geçmek yerine, veri keşiflerinizi anında gözden geçirebilir, karşılaştırabilir, görselleştirebilir, analiz edebilir ve paylaşabilirsiniz.

İBB Açık Veri Portalı, çeşitli İBB birimleri, iştirak şirketleri ve diğer Şehir organizasyonları tarafından üretilen kamusal verilerin zenginliğini kamusal kullanım için hazır hale getirir. İBB’nin erişilebilirliğini, şeffaflığını ve hesap verebilirliğini artırma girişiminin bir parçası olarak, bu katalog İBB birimleri, iştirak şirketleri, bağlı kuruluşları tarafından üretilen, makine tarafından okunabilen veri kümelerinin bir havuzuna KVKK hükümlerine ve hukuka uygun şekilde erişim sunmaktadır. Veriler kategori veya organizasyon bazlı sunulmaktadır. Verilerin, toplama yönteminin ve meta veri adı verilen diğer bağlamsal materyalin açıklamaları, veri kümelerinin anlaşılmasını ve kullanılmasını kolaylaştırır. Bu veri kümelerinin kullanımı ve bunların nasıl oluşturulduğu Kullanım Koşulları okunarak daha iyi anlaşılabilir.

Herkes; bu veri setlerini, araştırma ve analizler yaparak veya uygulamalar oluşturarak şehir yönetimine katılmak ve onları geliştirmek için kullanabilir, böylece kamu ve diğer kuruluşlar tarafından sunulan hizmetleri ve kurumların onlara hizmet etme şeklini daha iyi anlayabilir.

İBB Açık Veri Portalı'nın İstanbul’da yönetişimi, kamu hizmetlerini ve yaşam kalitesini iyileştirmek isteyenler için değerli bir kaynak olduğunu umuyoruz. Sizlere verileri anlamlı bir şekilde sunmak için çabalıyoruz ve sitedeki mevcut verileri görselleştirmenizi, verileri kullanarak, İstanbul halına katma değer sunacak uygulamalar geliştirmenizi arzu ediyoruz.

Eğer şehrinizin nasıl performans gösterdiğiyle ilgileniyor, politika geliştiriciler ve hizmet sağlayıcılarla etkili bir şekilde işbirliği yapmak istiyorsanız, İstanbul’u daha erişilebilir, şeffaf ve işbirlikçi bir topluluk haline getirmeye yardımcı olmak için sizi sürekli büyüyen veri kümelerini keşfetmeye davet ediyoruz.

İBB Veri Ekibi